Please update your Flash Player to view content.
Kasteel Hoensbroek
Ga terug

Hoensbroek

Nederland
lim_hoensbroek_076_jwe.jpg

John Wennips

Voldoet aan definitie
voldoet
Bestemming
Recreatie
Synoniem
Gebrookhoes; Broeck, Ten;
Commentaar? hier
Zichtbare toestand
Intact
Toegankelijk
Gehele jaar
Typologie
Zaaltoren
Stichting
13e eeuw, 2e kwart
Datum gegevens
05-mrt-2010

Ligging

Klinkertstraat 118, 6433 PB, Hoensbroek / Heerlen / Limburg

Functies

Zalenverhuur / feesten
Museum
Trouwlokatie
Zalenverhuur / vergadering

Typologie tekst

Oorspronkelijk een rechthoekig woonblok met later de grote ronde toren.

Huidige toestand

Een intact huis. Het oudste gedeelte is mogelijk het in 1360 gebouwde versterking van Herman Hoen. De muren van het huidige binnenplein zijn opgetrokken op de fundamenten van dit gebouw. De onderste gedeelte van de ronde bakstenen toren stamt uit de tijd van de vergroting (1388).

Oudste vermelding

De strecke huysinge.

Bouwgeschiedenis

Het kasteel heeft 5 bouwfasen gekend.
In de eerste bouwfase werd de strecke huysinge gebouwd. Een rechthoekig gebouw (18 x 16m) met muren van ca 1 m dikte. De muren zijn blijven bestaan tot 1643 totdat zij plaats moesten maken voor het huidige binnenplein..
In de 2e bouwfase (14e eeuw) werd de ronde toren gebouwd. Met zijn muren van 3 m dikte een waar verdedigingswerk. Daarnaast werd door Herman Hoen een hoog slotgedeelte opgericht. Dit slotgedeelte is in 1717 gedeeltelijk ingestort.
In de 3e bouwfase word een toren gebouwd op de plaats van de huidige frontontoren (tussen 1650-1700). In 1717 afgebroken om plaats te maken voor een moderne toren.
De 4e bouwfase hield een grote uitbreiding van het kasteel in. Adriaan van Hoensbroek brak het eerste gebouw af en liet vele bijgebouwen aanleggen.
In 1717 stortte de middeleeuwse gedeelte in. Het kasteel werd nu geheel 'gemoderniseerd' naar 18e eeuwse opvattingen. Baksteen afgewisseld met mergelhoekblokken en Naamse steen voor de gladde omlijstingen. In de zijvleugel zijn de grote vensters door horizontale banden met elkaar verbonden.

Huidige situatie

(RDMZ) Kasteel; uitgestrekt complex, bestaande uit het woonslot -ronde toren 14e eeuw, verder 1640 e.v. en XVIIIb-, twee voorburchten, XVIIb / c. Architect waren in de 17de eeuw Mathieu Dousin sr. en jr. uit Visé. Inwendig onder andere een aantal schouwen, XVII en XVIII, en twee geschilderde plafonds. Totaal 67 ruimten verdeelt over twee voorburchten en de hoofdburcht.

Daan Wennips

John Wennips

John Wennips


Publicaties:

Aa, A.J. van der - Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden, -- blz. DL.14 894
Groneman, W. - Kastelen in Zuid-Limburg,
Hurenkamp, S.A.P.F. - Kasteel Hoensbroek, -- blz. 1-24, (met illustratie)
Janssen, H.L. - 1000 jaar kastelen in Nederland, -- blz. 151, (met illustratie)
Kransberg, D. - Kastelengids van Nederland, -- blz. 225, (met illustratie)
Renaud, J.G.N. - Middeleeuwse kastelen in Limburg,
Roos, C. - Het kasteel te Hoensbroek,
Schellart, A.I.J.M. - Het versterkte huis; kastelen in Nederland,
Win, J.Th.H. de - Kastelen in Limburg, -- blz. 83
Win, J.Th.H. de - Kasteel Hoensbroek, -- blz. 1, (met illustratie)
Win, J.Th.H. de - Gebroekhoes te Hoensbroek, -- blz. 1, (met illustratie)
Win, J.Th.H. de - Gebrookhoes te Hoensbroek,
Wolf-Catz, H. - Kastelen : hun personages, hun schatten,