Please update your Flash Player to view content.
Kasteel Boekel
Ga terug

Boekel

nhl_boekel_jan_romer_0136.jpg

Jan Romer

Voldoet aan definitie
onbekend
Bestemming
Onbekend
Synoniem
Bueckelo;
Commentaar? hier
Zichtbare toestand
Vlak terrein
Stichting
12e eeuw, 1e kwart
Datum gegevens
04-jun-2010

Ligging

Akersloot / Castricum / Noord-Holland
De ligging van de oude burcht was aan de oever van het Boekelermeer op een toen blijkbaar zeer strategisch geacht punt in verband met de invallen en strooptochten van de vrijheidslievende Westfriezen, wanneer die met hun kleine snelle "koggen" over de Beamestra (Beemster) en het Schermeer een aanval op Kennemerland deden.
Hedentendage ten zuidoosten van de kanaalweg naast het kerkje tussen Kennemerstraatweg en de Kanaalweg. Op het kasteelterrein stond de boederij van de familie Blokker.

Etymologie

Boekel of Bueckelo (dr.G. Karsten geeft in zijn boek "Noordhollandse plaatsnamen" hieraan de betekenis "beukenbos").

Bouwgeschiedenis

Het kasteel te Boekel zal ongetwijfeld zijn gebouwd om Kennemerland, dat van circa 1000 tot 1300 het gebied van de Hollandse graven was, te beschermen tegen de Westfriezen. Bij benadering mag de tijd van de bouw rond 1100 worden geplaatst.
Het kasteel was reeds ver vóór 1573 verlaten en vervallen.

Bewoningsgeschiedenis

Van de slotheren van Boekel zij waren geen "ridders" en komen niet in de grafelijke oorkonden voor - is er slechts één met naam bekend namelijk Dirk van Boekel. Hij komt voor in de abdij geschiedenis van Egmond ten tijde van abt Lubbert (1206-1226). In de kroniek van de abdij is ook nog sprake van de vrouw van Dirk van Boekei, die na de dood van haar man probeerde het leen van de abdij in handen te krijgen. Zij getuigde dat haar dochter goede handvesten had (oorkonden, die rechten of privüegees verlenen), maar ze wilde het leen niet voor haar dochter maar voor zichzelf. Die dochter trouwde met Simon van Teijlingen en na diens dood met Gerrit van Harlaer. Beide heren hebben het de abdij nog zeer lastig gemaakt.

Afbeeldingen

kasteel Boekel van J. Stellingwerf (niet erg betrouwbaar) in Gem.Archief Alkmaar.

Publicaties:

Aa, A.J. van der - Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden, -- blz. dl 2, blz 518
Groesbeek, J.W. - Middeleeuwse kastelen van Noord-Holland, -- blz. 188-189